Top

All England Lawn Tennis Championships: Day 9

0 Shares

 

Originally published on: 26/02/10 13:11

Boys Doubles: Round 1

  • Marin Draganja (Cro) & Filip Krajinovic (Ser) bt Carlos Boluda-Purkiss (Spa) & Daniel Cox (Gbr) 6-2 6-4
  • Lewis Barnes (Gbr) & James Marsalek (Gbr) bt (7) Chase Buchanan (USA) & Jamere Jenkins (USA) 1-6 7-6 (7-4) 7-5
  • Cheng-Peng Hsieh (Tpe) & Tsung-Hua Yang (Tpe) bt (8) Hiroki Moriya (Jpn) & Peerakit Siributwong (Tha) 7-6 (7-4) 6-4
  • Niki Moser (Aut) & Dane Propoggia (Aus) bt Mbonisi Ndimande (Zim) & Christopher Rungkat (Ina) 7-6 (8-6) 0-0 ret
  • Erik Crepaldi (Ita) & Hiroyasu Ehara (Jpn) bt Devin Britton (USA) & Giacomo Miccini (Ita) 6-3 4-6 6-2

Boys Singles: Round 3

  • (1) Bernard Tomic (Aus) bt (15) Marcus Willis (Gbr) 6-3 5-7 6-4
  • (6) Henrique Cunha (Bra) bt Philipp Lang (Aut) 6-2 6-2
  • Henri Kontinen (Fin) bt Ze Zhang (Chn) 6-2 3-6 8-6
  • Dane Propoggia (Aus) bt Daniel Evans (Gbr) 7-6 (7-5) 6-4
  • (9) Grigor Dimitrov (Bul) bt Ty D Trombetta (USA) 6-0 6-1
  • (3) Cesar Ramirez (Mex) bt Bradley Klahn (USA) 7-6 (7-1) 6-2
  • Filip Krajinovic (Ser) bt Jared Easton (Aus) 6-1 6-2
  • Andrew Thomas (Aus) bt (2) Tsung-Hua Yang (Tpe) 6-3 6-2

Girls Doubles: Round 1

  • Richel Hogenkamp (Ned) & Laura Robson (Gbr) is tied with Zuzana Linhova (Cze) & Zuzana Luknarova (Svk) 6-4 6-7
  • Polona Hercog (Slo) & Jessica Moore (Aus) bt Kanyapat Narattana (Tha) & Zi-Jun Yang (Hkg) 6-3 6-3
  • (8) Timea Babos (Hun) & Reka-Luca Jani (Hun) bt Tamaryn Hendler (Bel) & Coco Vandeweghe (USA) w/o
  • Naomi Broady (Gbr) & Jade Windley (Gbr) bt Aleksandra Grela (Pol) & Sandra Zaniewska (Pol) 6-7 (4-7) 6-2 6-4
  • Monica Gorny (Rsa) & Rebecca Marino (Can) bt Victoria Brook (Gbr) & Stephanie Cornish (Gbr) 6-2 7-5
  • Misaki Doi (Jpn) & Kurumi Nara (Jpn) is tied with Mallory Burdette (USA) & Melanie Oudin (USA) 6-3 5-7 7-7

Girls Doubles: Round 2

  • Tyra Calderwood (Aus) & Johanna Konta (Aus) leads (1) Elena Bogdan (Rom) & Bojana Jovanovski (Srb) 7-6 (8-6) 4-4
  • Tara Moore (Gbr) & Heather Watson (Gbr) bt Katarzyna Piter (Pol) & Romana Tabakova (Svk) 6-3 5-7 9-7
  • Isabella Holland (Aus) & Sally Peers (Aus) bt (2) Ana Bogdan (Rom) & Ksenia Lykina (Rus) 6-2 7-5

Girls Singles: Round 3

  • Laura Robson (Gbr) bt Lesley Kerkhove (Ned) 7-6 (8-6) 7-5
  • (9) Bojana Jovanovski (Srb) bt Isabella Holland (Aus) 7-5 6-2
  • Romana Tabakova (Svk) bt Kristina Mladenovic (Fra) 6-4 6-3
  • (5) Polona Hercog (Slo) bt (10) Johanna Konta (Aus) 3-6 6-4 6-3
  • Naomi Broady (Gbr) bt (12) Nikola Hofmanova (Aut) 7-6 (8-6) 6-2
  • (3) Noppawan Lertcheewakarn (Tha) bt Tyra Calderwood (Aus) 6-2 6-2
  • Tamaryn Hendler (Bel) bt (6) Jessica Moore (Aus) 6-3 6-3
  • (2) Arantxa Rus (Ned) bt Zsofia Susanyi (Hun) 6-0 6-4

Mens Over 35 Doubles: Group A

  • Pat Cash (Aus) & Wayne Ferreira (Rsa) bt Mark Petchey (Gbr) & Chris Wilkinson (Gbr) 7-6 (7-3) 7-6 (7-4)

Mens Over 45 Doubles: Group B

  • Ken Flach (USA) & Robert Seguso (USA) bt Peter Fleming (USA) & Guillermo Vilas (Arg) 6-0 6-1

Mens Singles: Quarter-final

  • (1) Roger Federer (Swi) bt Mario Ancic (Cro) 6-1 7-5 6-4
  • Marat Safin (Rus) bt (31) Feliciano Lopez (Spa) 3-6 7-5 7-6 (7-1) 6-3
  • Rainer Schuettler (Ger) is tied with Arnaud Clement (Fra) 6-3 5-7
  • (2) Rafael Nadal (Spa) bt (12) Andrew Murray (Gbr) 6-3 6-2 6-4

Mixed Doubles: Quarter-final

  • Jamie Murray (Gbr) & Liezel Huber (USA) bt Daniel Nestor (Can) & Chia-Jung Chuang (Tpe) 6-4 7-5

Mixed Doubles: Round 3

  • (1) Mike Bryan (USA) & Katarina Srebotnik (Slo) bt (14) Martin Damm (Cze) & Shuai Peng (Chn) 7-6 (7-4) 6-2
  • (5) Kevin Ullyett (Zim) & Ai Sugiyama (Jpn) bt Jonas Bjorkman (Swe) & Alicia Molik (Aus) 6-7 (5-7) 6-2 6-2
  • Bob Bryan (USA) & Samantha Stosur (Aus) bt Paul Hanley (Aus) & Cara Black (Zim) 6-4 4-6 6-1

Womens Doubles: Quarter-final

  • (1) Cara Black (Zim) & Liezel Huber (USA) bt Victoria Azarenka (Blr) & Shahar Peer (Isr) 7-5 7-6 (7-4)
  • (16) Lisa Raymond (USA) & Samantha Stosur (Aus) bt Ekaterina Makarova (Rus) & Selima Sfar (Tun) 6-4 6-3
  • (11) Serena Williams (USA) & Venus Williams (USA) bt (13) Bethanie Mattek (USA) & Sania Mirza (Ind) 6-4 6-3
  • Nathalie Dechy (Fra) & Casey Dellacqua (Aus) bt Nuria Llagostera Vives (Spa) & Martinez Sanchez (Spa) 6-3 6-7 (6-8) 6-4

Womens Over 35 Doubles: Group A

  • Jana Novotna (Cze) & Kathy Rinaldi-Stunkel (USA) bt Sabine Appelmans (Bel) & Hana Mandlikova (Aus) 6-0 6-1
  • Liz Smylie (Aus) & Nathalie Tauziat (Fra) bt Carling Basset-Seguso (Can) & Manon Bollegraf (Ned) 6-1 6-3

Now get the WORLD’S BEST TENNIS MAGAZINE here


0 Shares
Copy link