Top

All England Lawn Tennis Championships: Day 7

0 Shares

 

Originally published on: 26/02/10 13:11

Boys Doubles: Round 1

  • Alex Sanders (Aus) & Mark Verryth (Aus) bt (1) Henrique Cunha (Bra) & Cesar Ramirez (Mex) 6-3 6-4
  • (2) Ryan Harrison (USA) & Bradley Klahn (USA) bt Matthew James (Gbr) & Matthew Short (Gbr) 7-6 (7-4) 6-2

Boys Singles: Round 1

  • Christopher Rungkat (Ina) bt James Marsalek (Gbr) 3-6 7-5 6-1
  • Hiroyasu Ehara (Jpn) bt Devin Britton (USA) 6-3 6-7 (2-7) 6-4
  • (15) Marcus Willis (Gbr) bt Giacomo Miccini (Ita) 6-3 3-6 11-9
  • Philipp Lang (Aut) bt Neil Pauffley (Gbr) 6-3 6-4
  • Milos Raonic (Can) bt James Chaudry (Gbr) 6-4 7-6 (7-5)
  • Henri Kontinen (Fin) bt Alexandre Folie (Bel) 7-6 (7-5) 7-6 (7-3)
  • Guillaume Rufin (Fra) bt Erik Crepaldi (Ita) 6-4 6-1
  • Dane Propoggia (Aus) bt Borut Puc (Slo) 6-4 3-6 11-9
  • (9) Grigor Dimitrov (Bul) bt Blaz Rola (Slo) 7-6 (8-6) 6-3
  • Dan Smethurst (Gbr) bt Lorenzo Papasidero (Ita) 6-3 6-3
  • Filip Krajinovic (Ser) bt Marin Draganja (Cro) 6-4 7-5
  • Jared Easton (Aus) bt Hiroki Moriya (Jpn) 6-4 4-6 6-4
  • (10) Cedrik-Marcel Stebe (Ger) bt Michael Thompson (Gbr) 6-1 6-2
  • Andrew Thomas (Aus) bt (13) David Goffin (Bel) 5-7 6-1 6-3
  • Daniel Cox (Gbr) bt Mbonisi Ndimande (Zim) 6-2 4-6 6-2

Girls Doubles: Round 1

  • (1) Elena Bogdan (Rom) & Bojana Jovanovski (Srb) bt Malou Ejdesgaard (Den) & Anna Piven (Ukr) 6-1 7-5
  • Tara Moore (Gbr) & Heather Watson (Gbr) bt Bistra Otashliyska (Bul) & Alyona Sotnikova (Ukr) 6-3 6-3
  • (2) Ana Bogdan (Rom) & Ksenia Lykina (Rus) bt Milana Spremo (Hun) & Zsofia Susanyi (Hun) 6-1 6-2

Girls Singles: Round 1

  • (1) Melanie Oudin (USA) bt Sachie Ishizu (Jpn) 6-1 6-2
  • Laura Robson (Gbr) bt Alexa Guarachi (USA) 6-0 6-4
  • Martina Borecka (Cze) bt Amanda Cunningham (Gbr) 7-5 6-2
  • Romana Tabakova (Svk) bt Jocelyn Rae (Gbr) 6-0 6-4
  • (14) Elena Chernyakova (Rus) bt Kanyapat Narattana (Tha) 6-2 6-3
  • Jade Windley (Gbr) bt Coco Vandeweghe (USA) 6-2 7-5
  • Beatrice Gumulya (Ina) bt Nadia Lalami (Mor) 2-6 6-4 6-4
  • Martina Trevisan (Ita) bt Yana Buchina (Rus) 6-4 4-6 6-3
  • (12) Nikola Hofmanova (Aut) bt Gabriela Dabrowski (Can) 6-1 6-1
  • (16) Katarzyna Piter (Pol) bt Jade Curtis (Gbr) 6-4 6-0
  • Tyra Calderwood (Aus) bt Miyabi Inoue (Jpn) 6-7 (5-7) 7-6 (7-0) 6-4
  • (3) Noppawan Lertcheewakarn (Tha) bt Zuzana Linhova (Cze) 4-6 6-0 6-1
  • (6) Jessica Moore (Aus) bt Poojashree Venkatesh (Ind) 4-6 6-3 6-1
  • Tamaryn Hendler (Bel) bt Cindy Chala (Fra) 6-3 4-6 6-1
  • Aki Yamasoto (Jpn) bt (13) Jessy Rompies (Ina) 6-7 (3-7) 6-1 6-2

Mens Doubles: Round 3

  • (8) Jonas Bjorkman (Swe) & Kevin Ullyett (Zim) bt Feliciano Lopez (Spa) & Fernando Verdasco (Spa) w/o
  • (9) Lukas Dlouhy (Cze) & Leander Paes (Ind) bt Travis Parrott (USA) & Filip Polasek (Svk) 7-6 (7-2) 7-6 (8-6) 6-4
  • (3) Jonathan Erlich (Isr) & Andy Ram (Isr) bt (16) Julien Benneteau (Fra) & Nicolas Mahut (Fra) 4-6 6-7 (4-7) 7-6 (7-5) 6-3 6-4
  • Kevin Anderson (Rsa) & Robert Lindstedt (Swe) bt (12) Marcelo Melo (Bra) & Andre Sa (Bra) w/o
  • (2) Daniel Nestor (Can) & Nenad Zimonjic (Ser) bt (14) Max Mirnyi (Blr) & Jamie Murray (Gbr) 6-2 7-5 6-3

Mens Singles: Round 4

  • (1) Roger Federer (Swi) bt (20) Lleyton Hewitt (Aus) 7-6 (9-7) 6-2 6-4
  • Mario Ancic (Cro) bt (22) Fernando Verdasco (Spa) 3-6 4-6 6-3 6-4 13-11
  • Marat Safin (Rus) bt (13) Stanislas Wawrinka (Swi) 6-4 6-3 5-7 6-1
  • (31) Feliciano Lopez (Spa) bt (10) Marcos Baghdatis (Cyp) 5-7 6-2 3-6 7-6 (7-4) 8-6
  • Rainer Schuettler (Ger) bt Janko Tipsarevic (Ser) 6-4 3-6 6-4 7-6 (7-4)
  • Arnaud Clement (Fra) bt Marin Cilic (Cro) 6-3 7-5 6-2
  • (12) Andrew Murray (Gbr) bt (8) Richard Gasquet (Fra) 5-7 3-6 7-6 (7-3) 6-2 6-4
  • (2) Rafael Nadal (Spa) bt (17) Mikhail Youzhny (Rus) 6-3 6-3 6-1

Mixed Doubles: Round 2

  • (14) Martin Damm (Cze) & Shuai Peng (Chn) bt Agustin Calleri (Arg) & Kaia Kanepi (Est) w/o
  • Bob Bryan (USA) & Samantha Stosur (Aus) bt (16) Jordan Kerr (Aus) & Kateryna Bondarenko (Ukr) 6-0 7-5
  • Jamie Murray (Gbr) & Liezel Huber (USA) bt Dmitry Tursunov (Rus) & Nadia Petrova (Rus) 6-2 2-6 9-7
  • Max Mirnyi (Blr) & Olga Govortsova (Blr) bt Jeff Coetzee (Rsa) & Vladimira Uhlirova (Cze) 4-6 6-4 6-1

Womens Doubles: Round 3

  • (16) Lisa Raymond (USA) & Samantha Stosur (Aus) bt (3) Kveta Peschke (Cze) & Rennae Stubbs (Aus) 6-2 7-6 (7-3)
  • Ekaterina Makarova (Rus) & Selima Sfar (Tun) bt (9) Zi Yan (Chn) & Jie Zheng (Chn) 7-5 6-4
  • (11) Serena Williams (USA) & Venus Williams (USA) bt (5) Anabel Medina Garrigues (Spa) & Virginia Ruano Pascual (Spa) 6-1 6-4
  • (13) Bethanie Mattek (USA) & Sania Mirza (Ind) bt Akgul Amanmuradova (Uzb) & Darya Kustova (Blr) 4-6 6-4 2-0 ret
  • Nathalie Dechy (Fra) & Casey Dellacqua (Aus) bt Raquel Kops-Jones (USA) & Abigail Spears (USA) 6-3 7-6 (11-9)

Womens Singles: Round 4

  • Jie Zheng (Chn) bt (15) Agnes Szavay (Hun) 6-3 6-4
  • (18) Nicole Vaidisova (Cze) bt (8) Anna Chakvetadze (Rus) 4-6 7-6 (7-0) 6-3
  • (14) Agnieszka Radwanska (Pol) bt (4) Svetlana Kuznetsova (Rus) 6-4 1-6 7-5
  • (6) Serena Williams (USA) bt Bethanie Mattek (USA) 6-3 6-3
  • (5) Elena Dementieva (Rus) bt (24) Shahar Peer (Isr) 6-2 6-1
  • (21) Nadia Petrova (Rus) bt Alla Kudryavtseva (Rus) 6-1 6-4
  • (7) Venus Williams (USA) bt Alisa Kleybanova (Rus) 6-3 6-4
  • Tamarine Tanasugarn (Tha) bt (2) Jelena Jankovic (Ser) 6-3 6-2

Now get the WORLD’S BEST TENNIS MAGAZINE here


0 Shares
Copy link