Top

All England Lawn Tennis Championships: Day 6


 

Originally published on: 26/02/10 13:35

Boys Singles: Round 1

  • Federico Gaio (Ita) bt (8) Julen Uriguen (Gua) 7-6 (8-6) 6-4
  • Carlos Boluda-Purkiss (Spa) bt (5) Andrea Collarini (Arg) 6-2 7-5
  • Jozef Kovalik (Svk) bt Mitchell Frank (USA) 6-4 2-6 6-4
  • (9) Dominik Schulz (Ger) bt Radim Urbanek (Cze) 6-4 6-2
  • Arthur De Greef (Bel) bt (16) Evan King (USA) 6-3 6-2
  • (3) Bernard Tomic (Aus) bt George Morgan (Gbr) 7-6 (7-1) 6-2
  • Andrey Kuznetsov (Rus) bt Tristan-Samuel Weissborn (Aut) 6-7 (0-7) 6-2 6-0
  • Hiroyasu Ehara (Jpn) bt (12) Denis Kudla (USA) 3-6 7-5 8-6

Girls Singles: Round 1

  • (15) Daria Gavrilova (Rus) bt Hannah James (Gbr) 6-2 6-2
  • (10) Camila Silva (Chi) bt Grace Sari Ysidora (Ina) 6-2 4-6 8-6
  • Angelique Van Der Meet (Ned) bt Isabella Holland (Aus) 6-3 6-4
  • Richel Hogenkamp (Ned) bt Natchanok Saenyaukhot (Tha) 6-0 6-1
  • Martina Trevisan (Ita) bt Samantha Vickers (Gbr) 6-1 6-0
  • Zsofia Susanyi (Hun) bt (16) Ulrikke Eikeri (Nor) 6-4 1-6 6-0
  • Ksenia Kirillova (Rus) bt Veronica Cepede Royg (Par) 6-2 6-1
  • Stephanie Cornish (Gbr) bt Alexandra Krunic (Ser) 6-3 6-3
  • (13) Tamaryn Hendler (Bel) bt Emi Mutaguchi (Jpn) 6-3 6-4
  • Vivien Juhaszova (Svk) bt Nicola George (Gbr) 6-4 7-5
  • Yana Buchina (Rus) bt (9) Christina Mchale (USA) 6-4 6-3
  • Quirine Lemoine (Ned) bt Polina Leykina (Rus) 7-6 (7-2) 6-4

Mens Doubles: Round 2

  • Leos Friedl (Cze) & David Skoch (Cze) bt Chris Eaton (Gbr) & Alexander Slabinsky (Gbr) 6-4 6-3 7-6 (7-0)
  • Simon Aspelin (Swe) & Paul Hanley (Aus) leads (10) Travis Parrott (USA) & Filip Polasek (Svk) 6-5
  • James Blake (USA) & Mardy Fish (USA) leads Arnaud Clement (Fra) & Marc Gicquel (Fra) 4-1

Mens Singles: Round 3

  • Lleyton Hewitt (Aus) bt Philipp Petzschner (Ger) 7-5 7-6 (7-3) 6-3
  • (23) Radek Stepanek (Cze) bt (16) David Ferrer (Spa) 7-5 7-5 3-6 4-6 6-4
  • (20) Tomas Berdych (Cze) bt (12) Nikolay Davydenko (Rus) 6-2 6-3 6-2
  • (6) Andy Roddick (USA) leads (26) Jurgen Melzer (Aut) 7-6 (7-2) 7-6 (7-2)
  • (19) Stanislas Wawrinka (Swi) is tied with Jesse Levine (USA) 5-7 7-5 1-1

Mixed Doubles: Round 2

  • (4) Kevin Ullyett (Zim) & Su-Wei Hsieh (Tpe) bt Jean-Julien Rojer (Aho) & Galina Voskoboeva (Kaz) 6-3 6-4
  • (15) Lukas Dlouhy (Cze) & Iveta Benesova (Cze) bt Eric Butorac (USA) & Yaroslava Shvedova (Kaz) 7-5 7-6 (7-1)
  • (5) Daniel Nestor (Can) & Elena Vesnina (Rus) bt James Auckland (Gbr) & Elena Baltacha (Gbr) 6-1 6-2
  • (14) Marcelo Melo (Bra) & Shuai Peng (Chn) leads Fabrice Santoro (Fra) & Anabel Medina Garrigues (Spa) 3-2

Womens Doubles: Round 2

  • (11) Nuria Llagostera Vives (Spa) & Maria Jose Martinez Sanchez (Spa) bt Anastasia Pavlyuchenkova (Rus) & Francesca Schiavone (Ita) 7-5 6-3
  • (13) Zi Yan (Chn) & Jie Zheng (Chn) bt Gisela Dulko (Arg) & Shahar Peer (Isr) 6-4 6-1
  • Sorana-Mihaela Cirstea (Rom) & Caroline Wozniacki (Den) leads Mariya Koryttseva (Ukr) & Tatiana Poutchek (Blr) 1-0
  • Alisa Kleybanova (Rus) & Ekaterina Makarova (Rus) bt (6) Daniela Hantuchova (Svk) & Ai Sugiyama (Jpn) 4-6 7-6 (7-5) 6-2
  • (10) Bethanie Mattek-Sands (USA) & Nadia Petrova (Rus) bt Julie Ditty (USA) & Ekaterina Dzehalevich (Blr) 6-2 6-2
  • Alla Kudryavtseva (Rus) & Monica Niculescu (Rom) bt (15) Chia-Jung Chuang (Tpe) & Sania Mirza (Ind) 6-2 6-3

Womens Doubles: Round 3

  • (12) Anna-Lena Groenefeld (Ger) & Vania King (USA) bt Kaia Kanepi (Est) & Ipek Senoglu (Tur) 6-3 6-3

Womens Singles: Round 3

  • (17) Amelie Mauresmo (Fra) leads (15) Flavia Pennetta (Ita) 7-5 4-3
  • (9) Caroline Wozniacki (Den) bt (20) Anabel Medina Garrigues (Spa) 6-2 6-2
  • Sabine Lisicki (Ger) leads (5) Svetlana Kuznetsova (Rus) 6-2 1-0
  • (3) Venus Williams (USA) bt Carla Suarez-Navarro (Spa) 6-0 6-4
  • (13) Ana Ivanovic (Ser) bt (18) Samantha Stosur (Aus) 7-5 6-2
  • (11) Agnieszka Radwanska (Pol) leads (19) Na Li (Chn) 4-3
  • Melanie Oudin (USA) bt (6) Jelena Jankovic (Ser) 6-7 (8-10) 7-5 6-2

Now get the WORLD’S BEST TENNIS MAGAZINE here


Copy link