Top

US Open: Day 3


 

Originally published on: 26/02/10 13:15

Mens Doubles: Round 1

  • (12) Pablo Cuevas (Uru) & Luis Horna (Per) bt Jose Acasuso (Arg) & Sebastian Prieto (Arg) 6-4 6-2
  • Rik De Voest (Rsa) & Ashley Fisher (Aus) bt Chris Haggard (Rsa) & Stephen Huss (Aus) 6-1 6-4
  • Yves Allegro (Sui) & Horia Tecau (Rom) bt Teimuraz Gabashvili (Rus) & Ivo Karlovic (Cro) 7-6 (10-8) 6-3
  • Igor Andreev (Rus) & Mischa Zverev (Ger) bt (8) Mariusz Fyrstenberg (Pol) & Marcin Matkowski (Pol) 6-3 6-2
  • Jurgen Melzer (Aut) & Rainer Schuettler (Ger) bt Travis Parrott (USA) & Filip Polasek (Svk) 7-5 7-6 (7-3)
  • (5) Jonas Bjorkman (Swe) & Kevin Ullyett (Zim) bt Guillermo Garcia-Lopez (Spa) & Ivan Navarro Pastor (Spa) 6-4 6-3
  • (11) Martin Damm (Cze) & Pavel Vizner (Cze) bt Jeremy Chardy (Fra) & Gilles Simon (Fra) 6-7 (4-7) 6-4 6-4
  • Dominik Hrbaty (Svk) & David Skoch (Cze) bt Nicolas Devilder (Fra) & Paul-Henri Mathieu (Fra) 3-6 7-5 6-1

Mens Singles: Round 1

  • Ernest Gulbis (Lat) leads Thomas Johansson (Swe) 7-5 5-1
  • Carlos Moya (Spa) bt Aisam-Ul-Haq Qureschi (Pak) 6-4 6-7 (5-7) 7-6 (7-2) 6-2
  • (19) Jo-Wilfried Tsonga (Fra) bt Santiago Ventura (Spa) 6-7 (3-7) 6-4 6-2 6-3
  • (30) Marin Cilic (Cro) is tied with Julien Benneteau (Fra) 4-6 7-5 6-3 6-7 (7-9)
  • Robby Ginepri (USA) bt Amer Delic (USA) 6-1 6-2 7-6 (7-5)
  • Robert Kendrick (USA) leads Nicolas Mahut (Fra) 7-6 (7-3) 6-4 5-7
  • (3) Novak Djokovic (Ser) bt Arnaud Clement (Fra) 6-3 6-3 6-4
  • (5) Nikolay Davydenko (Rus) bt Dudi Sela (Isr) 6-3 6-3 6-3
  • Agustin Calleri (Arg) bt Austin Krajicek (USA) 6-2 6-2 6-1
  • Victor Hanescu (Rom) bt Albert Montanes (Spa) 7-6 (7-5) 6-3 2-6 6-3
  • (26) Dmitry Tursunov (Rus) bt Eduardo Schwank (Arg) 7-5 4-6 7-5 7-6 (7-5)
  • (18) Nicolas Almagro (Spa) bt Frank Dancevic (Can) 6-3 6-4 7-5
  • Sam Warburg (USA) bt Janko Tipsarevic (Ser) 6-2 1-0 ret
  • (28) Radek Stepanek (Cze) bt Potito Starace (Ita) 7-5 6-3 6-1
  • Jesse Levine (USA) is tied with Chris Guccione (Aus) 3-6 6-3

Mixed Doubles: Round 1

  • Lisa Raymond (USA) & Marcelo Melo (Bra) bt Shuai Peng (Chn) & Lukas Dlouhy (Cze) 6-3 6-2

Womens Doubles: Round 1

  • (1) Cara Black (Zim) & Liezel Huber (USA) bt Petra Cetkovska (Cze) & Yanina Wickmayer (Bel) 6-0 6-4
  • Julie Ditty (USA) & Carly Gullickson (USA) bt Yaroslava Shvedova (Kaz) & Tamarine Tanasugarn (Tha) 7-5 6-1
  • Tathiana Garbin (Ita) & Tamira Paszek (Aut) bt (15) Maria Kirilenko (Rus) & Flavia Pennetta (Ita) 4-6 6-3 6-4
  • Liga Dekmeijere (Lat) & Tsvetana Pironkova (Bul) bt Angela Haynes (USA) & Ahsha Rolle (USA) 7-5 6-2
  • Raquel Kops-Jones (USA) & Abigail Spears (USA) bt (3) Yung-Jan Chan (Tpe) & Chia-Jung Chuang (Tpe) 7-5 6-1
  • Elena Likhovtseva (Rus) & Evgeniya Rodina (Rus) bt Catalina Castano (Col) & Kaia Kanepi (Est) 6-2 6-7 (5-7) 6-4
  • (16) Eva Hrdinova (Cze) & Vladimira Uhlirova (Cze) leads Stephanie Foretz (Fra) & Camille Pin (Fra) 3-1
  • (9) Nathalie Dechy (Fra) & Casey Dellacqua (Aus) leads Klaudia Jans (Pol) & Alicja Rosolska (Pol) 6-1
  • Sorana-Mihaela Cirstea (Rom) & Monica Niculescu (Rom) bt Asia Muhammed (USA) & Melanie Oudin (USA) 6-1 6-4
  • Dominika Cibulkova (Svk) & Virginie Razzano (Fra) bt Timea Bacsinszky (Swi) & Alize Cornet (Fra) 1-6 7-5 6-3
  • (7) Alona Bondarenko (Ukr) & Kateryna Bondarenko (Ukr) bt Akgul Amanmuradova (Uzb) & Darya Kustova (Blr) 7-5 6-1
  • Vera Dushevina (Rus) & Ekaterina Dzehalevich (Blr) bt Eleni Daniilidou (Gre) & Jasmin Woehr (Ger) 6-1 6-2
  • (14) Nuria Llagostera Vives (Spa) & Maria Jose Martinez Sanchez (Spa) bt Gail Brodsky (USA) & Mallory Cecil (USA) 6-1 6-0
  • Marina Erakovic (Nzl) & Jelena Kostanic Tosic (Cro) bt (2) Kveta Peschke (Cze) & Rennae Stubbs (Aus) 6-4 3-6 7-5

Womens Singles: Round 2

  • (5) Elena Dementieva (Rus) bt Pauline Parmentier (Fra) 6-2 6-1
  • Anne Keothavong (Gbr) bt (25) Francesca Schiavone (Ita) 6-2 3-6 6-4
  • Na Li (Chn) bt Sara Errani (Ita) 4-6 6-2 6-0
  • Ekaterina Makarova (Rus) bt Ekaterina Bychkova (Rus) 3-6 7-5 6-3
  • (15) Patty Schnyder (Swi) bt Anastasia Pavlyuchenkova (Rus) 6-3 6-3
  • Magdalena Rybarikova (Svk) bt Tamira Paszek (Aut) 6-1 6-2
  • (28) Katarina Srebotnik (Slo) bt Yvonne Meusburger (Aut) 6-1 6-3
  • (3) Svetlana Kuznetsova (Rus) bt Sorana-Mihaela Cirstea (Rom) 7-6 (7-3) 6-1
  • Tatiana Perebiynis (Ukr) bt (8) Vera Zvonareva (Rus) 6-3 6-3
  • (29) Sybille Bammer (Aut) bt Aravane Rezai (Fra) 6-1 7-5
  • Jie Zheng (Chn) bt (26) Anabel Medina Garrigues (Spa) 6-1 6-4
  • (2) Jelena Jankovic (Ser) bt Sofia Arvidsson (Swe) 6-3 6-7 (5-7) 7-5

Now get the WORLD’S BEST TENNIS MAGAZINE here


Copy link