Top

French Open: Day 8


 

Originally published on: 26/02/10 13:08

Mens Doubles: Round 2

  • Igor Kunitsyn (Rus) & Dmitry Tursunov (Rus) bt (13) Frantisek Cermak (Cze) & Jordan Kerr (Aus) 6-3 6-2

Mens Doubles: Round 3

  • (1) Bob Bryan (USA) & Michael Bryan (USA) bt John Isner (USA) & Samuel Querrey (USA) 7-6 (7-5) 6-2
  • Pablo Cuevas (Uru) & Luis Horna (Per) bt (9) Lukas Dlouhy (Cze) & Leander Paes (Ind) 6-4 6-4
  • Bruno Soares (Bra) & Dusan Vemic (Ser) bt (3) Jonathan Erlich (Isr) & Andy Ram (Isr) 6-4 6-4
  • (8) Jonas Bjorkman (Sweden) & Kevin Ullyett (Zim) bt Michael Mertinak (Svk) & Jean-Claude Scherrer (Swi) 6-2 3-6 6-3
  • Steve Darcis (Bel) & Olivier Rochus (Bel) bt Lucas Arnold (Arg) & Juan Ignacio Chela (Arg) 6-2 6-4
  • (2) Daniel Nestor (Can) & Nenad Zimonjic (Ser) bt Rajeev Ram (USA) & Bobby Reynolds (USA) 6-3 6-2

Mens Singles: Round 4

  • Ernest Gulbis (Lat) bt Michael Llodra (Fra) 6-4 7-6 (7-4) 6-3
  • (3) Novak Djokovic (Ser) bt (18) Paul-Henri Mathieu (Fra) 6-4 6-3 6-4
  • (19) Nicolas Almagro (Spa) bt Jeremy Chardy (Fra) 7-6 (7-0) 7-6 (9-7) 7-5
  • (2) Rafael Nadal (Spa) bt (22) Fernando Verdasco (Spa) 6-1 6-0 6-2

Mixed Doubles: Round 1

  • Jie Zheng (Chn) & Mahesh Bhupathi (Ind) bt Nadia Petrova (Rus) & Leander Paes (Ind) 7-5 6-4
  • (5) Zi Yan (Chn) & Mark Knowles (Bah) bt Tatiana Poutchek (Blr) & Julian Knowle (Aut) 6-3 6-7 (6-8) 12-10
  • Vladimira Uhlirova (Cze) & Mariusz Fyrstenberg (Pol) bt Pauline Parmentier (Fra) & Thierry Ascione (Fra) 6-4 6-2
  • (3) Victoria Azarenka (Blr) & Bob Bryan (USA) bt Rennae Stubbs (Aus) & Robert Lindstedt (Swe) 1-6 6-2 10-6

Mixed Doubles: Round 2

  • Kateryna Bondarenko (Ukr) & Jordan Kerr (Aus) bt Alize Cornet (Fra) & Marcelo Melo (Bra) 6-4 3-6 10-3
  • Virginie Razzano (Fra) & Rogier Wassen (Ned) bt Olga Govortsova (Blr) & David Martin (USA) 6-7 (2-7) 6-3 10-6
  • Janette Husarova (Svk) & Andre Sa (Bra) bt Bethanie Mattek (USA) & Kevin Ullyett (Zim) 1-6 6-3 10-6
  • (2) Kveta Peschke (Cze) & Pavel Vizner (Cze) bt Camille Pin (Fra) & Gilles Simon (Fra) 6-3 6-4

Womens Doubles: Round 2

  • Nathalie Grandin (Rsa) & Raquel Kops-Jones (USA) bt (13) Lucie Hradecka (Cze) & Renata Voracova (Cze) 6-3 6-0
  • (10) Anabel Medina Garrigues (Spa) & Virginia Ruano Pascual (Spa) bt Emilie Loit (Fra) & Pauline Parmentier (Fra) 6-1 6-1
  • Casey Dellacqua (Aus) & Francesca Schiavone (Ita) bt (16) Tatiana Poutchek (Blr) & Anastassia Rodionova (Rus) 6-3 6-7 (4-7) 6-1
  • (3) Kveta Peschke (Cze) & Rennae Stubbs (Aus) bt Elena Vesnina (Rus) & Vera Zvonareva (Rus) 6-0 6-4
  • (7) Alona Bondarenko (Ukr) & Kateryna Bondarenko (Ukr) bt Timea Bacsinszky (Swi) & Alize Cornet (Fra) 2-6 6-2 7-6 (9-7)
  • (9) Dinara Safina (Rus) & Agnes Szavay (Hun) bt Maria Kirilenko (Rus) & Flavia Pennetta (Ita) 6-3 7-6 (7-4)

Womens Doubles: Round 3

  • (1) Cara Black (Zim) & Liezel Huber (USA) bt (15) Mariya Koryttseva (Ukr) & Vladimira Uhlirova (Cze) 3-6 6-2 6-0
  • Nuria Llagostera Vives (Spa) & Maria Jose Martinez (Spa) bt (12) Lisa Raymond (USA) & Samantha Stosur (Aus) 7-5 6-3
  • (6) Victoria Azarenka (Blr) & Shahar Peer (Isr) bt (11) Shuai Peng (Chn) & Tian Tian Sun (Chn) 5-7 7-6 (7-3) 6-2
  • Ashley Harkleroad (USA) & Galina Voskoboeva (Rus) bt Sorana-Mihaela Cirstea (Rom) & Aravane Rezai (Fra) 6-3 6-2

Womens Singles: Round 4

  • Carla Suarez-Navarro (Spa) bt (26) Flavia Pennetta (Ita) 6-3 6-2
  • (3) Jelena Jankovic (Ser) bt (14) Agnieszka Radwanska (Pol) 6-3 7-6 (7-3)
  • (10) Patty Schnyder (Swi) bt (27) Katarina Srebotnik (Slo) 6-2 6-4
  • (2) Ana Ivanovic (Ser) bt Petra Cetkovska (Cze) 6-0 6-0

Now get the WORLD’S BEST TENNIS MAGAZINE here


Copy link