Top

All England Lawn Tennis Championships: Day 11

0 Shares

 

Originally published on: 26/02/10 13:11

Boys Doubles: Quarter-final

  • (5) Alexandre Folie (Bel) & David Goffin (Bel) bt Alex Sanders (Aus) & Mark Verryth (Aus) 6-2 7-5
  • (3) Matt Reid (Aus) & Bernard Tomic (Aus) bt Lewis Barnes (Gbr) & James Marsalek (Gbr) 6-3 6-2
  • Cheng-Peng Hsieh (Tpe) & Tsung-Hua Yang (Tpe) bt Erik Crepaldi (Ita) & Hiroyasu Ehara (Jpn) 4-6 6-3 6-2
  • Mirza Basic (Bih) & Di Wu (Chn) bt (2) Ryan Harrison (USA) & Bradley Klahn (USA) 6-1 7-5

Boys Doubles: Round 2

  • Erik Crepaldi (Ita) & Hiroyasu Ehara (Jpn) bt (4) Grigor Dimitrov (Bul) & Henri Kontinen (Fin) w/o

Boys Singles: Semi-final

  • Henri Kontinen (Fin) bt (1) Bernard Tomic (Aus) 7-6 (7-3) 6-4
  • (9) Grigor Dimitrov (Bul) bt Filip Krajinovic (Ser) 6-3 6-3

Girls Doubles: Quarter-final

  • Polona Hercog (Slo) & Jessica Moore (Aus) bt (1) Elena Bogdan (Rom) & Bojana Jovanovski (Srb) 6-1 6-3
  • Jade Curtis (Gbr) & Jocelyn Rae (Gbr) bt Lesley Kerkhove (Ned) & Arantxa Rus (Ned) 6-4 7-6 (7-2)
  • Misaki Doi (Jpn) & Kurumi Nara (Jpn) bt (8) Timea Babos (Hun) & Reka-Luca Jani (Hun) 1-6 6-2 6-1
  • Isabella Holland (Aus) & Sally Peers (Aus) bt Tara Moore (Gbr) & Heather Watson (Gbr) 6-3 6-3

Girls Doubles: Round 2

  • Polona Hercog (Slo) & Jessica Moore (Aus) bt Zuzana Linhova (Cze) & Zuzana Luknarova (Svk) 6-3 6-0

Girls Singles: Semi-final

  • Laura Robson (Gbr) bt Romana Tabakova (Svk) 6-2 7-5
  • (3) Noppawan Lertcheewakarn (Tha) bt Tamaryn Hendler (Bel) 7-6 (7-2) 6-3

Mens Over 35 Doubles: Group A

  • T-J Middleton (USA) & David Wheaton (USA) bt Pat Cash (Aus) & Wayne Ferreira (Rsa) 5-7 7-6 (7-5) 13-11
  • Jacco Eltingh (Ned) & Paul Haarhuis (Ned) bt Mark Petchey (Gbr) & Chris Wilkinson (Gbr) 4-6 6-3 10-4

Mens Over 45 Doubles: Group B

  • Peter McNamara (Aus) & Paul McNamee (Aus) bt Peter Fleming (USA) & Guillermo Vilas (Arg) 6-1 6-3

Mens Singles: Semi-final

  • (1) Roger Federer (Swi) bt Marat Safin (Rus) 6-3 7-6 (7-3) 6-4
  • (2) Rafael Nadal (Spa) bt Rainer Schuettler (Ger) 6-1 7-6 (7-3) 6-4

Mixed Doubles: Semi-final

  • (1) Mike Bryan (USA) & Katarina Srebotnik (Slo) bt Igor Andreev (Rus) & Maria Kirilenko (Rus) 6-4 6-2
  • Bob Bryan (USA) & Samantha Stosur (Aus) bt Jamie Murray (Gbr) & Liezel Huber (USA) 2-6 7-6 (7-1) 6-4

Womens Doubles: Semi-final

  • (16) Lisa Raymond (USA) & Samantha Stosur (Aus) bt (1) Cara Black (Zim) & Liezel Huber (USA) 6-3 6-3
  • (11) Serena Williams (USA) & Venus Williams (USA) bt Nathalie Dechy (Fra) & Casey Dellacqua (Aus) 6-3 6-3

Womens Over 35 Doubles: Group A

  • Jana Novotna (Cze) & Kathy Rinaldi-Stunkel (USA) bt Carling Basset-Seguso (Can) & Manon Bollegraf (Ned) w/o

Womens Over 35 Doubles: Group B

  • Martina Navratilova (USA) & Helena Sukova (Cze) bt Ilana Kloss (Rsa) & Rosalyn Nideffer (USA) 6-4 4-6 10-4

Now get the WORLD’S BEST TENNIS MAGAZINE here


0 Shares
Copy link