Top

All England Lawn Tennis Championships: Day 10

0 Shares

 

Originally published on: 26/02/10 13:35

Boys Doubles: Round 2

  • (1) Andrea Collarini (Arg) & Agustin Velotti (Arg) bt Filip Horansky (Svk) & Jozef Kovalik (Svk) 6-4 5-7 6-4
  • Carlos Boluda-Purkiss (Spa) & David Souto (Ven) bt Lewis Burton (Gbr) & George Morgan (Gbr) 7-6 (7-3) 5-7 17-15
  • (4) Evan King (USA) & Denis Kudla (USA) bt Sandro Ehrat (Swi) & Dominik Wirlend (Aut) 6-2 6-4
  • Pierre-Hugues Herbert (Fra) & Kevin Krawietz (Ger) bt (7) Jack Carpenter (Gbr) & James Marsalek (Gbr) 6-3 6-2
  • Jullien Obry (Fra) & Adrien Puget (Fra) bt Maximilian Neuchrist (Aut) & Tristan-Samuel Weissborn (Aut) 6-4 6-7 (7-9) 6-3
  • Devin Britton (USA) & Jordan Cox (USA) bt Marin Draganja (Cro) & Dino Marcan (Cro) 6-3 7-6 (12-10)
  • Alexandros-Ferd Georgoudas (Ger) & Andrei Vasilevski (Blr) bt Tom Farquharson (Gbr) & Stefan Sterland-Markovic (Gbr) 4-6 6-2 6-2
  • (2) Cheng Peng Hsieh (Tpe) & Liang-Chi Huang (Tpe) bt Tennys Sandgren (USA) & Yasutaka Uchiyama (Jpn) 6-4 7-6 (7-5)

Boys Singles: Quarter-final

  • Devin Britton (USA) bt Alexander Domijan (USA) 6-7 (2-7) 6-3 6-4
  • Jordan Cox (USA) bt (4) Agustin Velotti (Arg) 7-5 3-6 6-3
  • (3) Bernard Tomic (Aus) bt (9) Dominik Schulz (Ger) 6-2 5-7 6-1
  • Andrey Kuznetsov (Rus) bt Dino Marcan (Cro) 6-4 6-3

Girls Doubles: Round 2

  • Jana Cepelova (Svk) & Vivien Juhaszova (Svk) bt Samantha Vickers (Gbr) & Lisa Whybourn (Gbr) 7-6 (8-6) 6-4
  • Noppawan Lertcheewakarn (Tha) & Sally Peers (Aus) bt Emi Mutaguchi (Jpn) & Akiko Omae (Jpn) 6-4 6-3
  • Fatma Al Nabhani (Oma) & Yana Buchina (Rus) bt (4) Ulrikke Eikeri (Nor) & Zsofia Susanyi (Hun) 6-3 6-4
  • (5) Daria Gavrilova (Rus) & Ksenia Kirillova (Rus) bt Nicole Gibbs (USA) & Camila Silva (Chi) 6-4 3-6 6-0
  • Beatrice Capra (USA) & Martina Trevisan (Ita) bt (8) Valeria Solovieva (Rus) & Maryna Zanevska (Ukr) 7-6 (8-6) 6-2
  • Isabella Holland (Aus) & Christina McHale (USA) bt (3) Timea Babos (Hun) & Ajla Tomljanovic (Cro) 6-7 (5-7) 6-2 6-3
  • Miyabi Inoue (Jpn) & Sachie Ishizu (Jpn) bt (6) Magda Linette (Pol) & Heather Watson (Gbr) 2-6 6-3 6-4
  • (2) Kristina Mladenovic (Fra) & Silvia Njiric (Cro) bt Quirine Lemoine (Ned) & Angelique Van Der Meet (Ned) 7-5 2-6 6-1

Girls Singles: Quarter-final

  • (1) Kristina Mladenovic (Fra) bt (7) Sloane Stephens (USA) 6-1 6-0
  • Miyabi Inoue (Jpn) bt Zsofia Susanyi (Hun) 4-6 6-2 7-5
  • (4) Noppawan Lertcheewakarn (Tha) bt (11) Silvia Njiric (Cro) 6-4 6-4
  • (6) Timea Babos (Hun) bt Quirine Lemoine (Ned) 2-6 6-1 6-4

Mens Doubles: Semi-final

  • (1) Bob Bryan (USA) & Mike Bryan (USA) bt (9) Wesley Moodie (Rsa) & Dick Norman (Bel) 7-6 (7-4) 7-6 (7-3) 6-4
  • (2) Daniel Nestor (Can) & Nenad Zimonjic (Ser) bt James Blake (USA) & Mardy Fish (USA) 5-7 3-6 6-2 7-6 (7-3) 10-8

Mens Over 35 Doubles: Group A

  • Donald Johnson (USA) & Jared Palmer (USA) bt Pat Cash (Aus) & Chris Wilkinson (Gbr) 6-3 6-2

Mens Over 35 Doubles: Group B

  • Jacco Eltingh (Ned) & Paul Haarhuis (Ned) bt Todd Woodbridge (Aus) & Mark Woodforde (Aus) 7-6 (10-8) 6-3

Mens Over 45 Doubles: Group A

  • Mansour Bahrami (Irn) & Henri Leconte (Fra) bt Vijay Amritraj (Ind) & John Fitzgerald (Aus) 6-4 6-4

Mens Over 45 Doubles: Group B

  • Jeremy Bates (Gbr) & Anders Jarryd (Swe) bt Peter McNamara (Aus) & Paul McNamee (Aus) 6-4 7-6 (8-6)

Mixed Doubles: Quarter-final

  • (1) Leander Paes (Ind) & Cara Black (Zim) bt (11) Andre Sa (Bra) & Ai Sugiyama (Jpn) 6-3 6-3
  • (12) Stephen Huss (Aus) & Virginia Ruano Pascual (Spa) bt (4) Kevin Ullyett (Zim) & Su-Wei Hsieh (Tpe) 6-3 5-7 9-7
  • Jamie Murray (Gbr) & Liezel Huber (USA) bt (15) Lukas Dlouhy (Cze) & Iveta Benesova (Cze) w/o
  • (9) Mark Knowles (Bah) & Anna-Lena Groenefeld (Ger) bt (2) Bob Bryan (USA) & Samantha Stosur (Aus) 0-6 7-5 6-3

Mixed Doubles: Round 3

  • (2) Bob Bryan (USA) & Samantha Stosur (Aus) bt Fabrice Santoro (Fra) & Anabel Medina Garrigues (Spa) w/o

Womens Over 35 Doubles: Group A

  • Martina Navratilova (USA) & Helena Sukova (Cze) bt Jo Durie (Gbr) & Hana Mandlikova (Aus) 6-4 6-1

Womens Over 35 Doubles: Group B

  • Ilana Kloss (Rsa) & Rosalyn Nideffer (USA) bt Gretchen Magers (USA) & Conchita Martinez (Spa) 6-2 6-7 (7-9) 10-5

Womens Singles: Semi-final

  • (3) Venus Williams (USA) bt (1) Dinara Safina (Rus) 6-1 6-0
  • (2) Serena Williams (USA) bt (4) Elena Dementieva (Rus) 6-7 (4-7) 7-5 8-6

Now get the WORLD’S BEST TENNIS MAGAZINE here


0 Shares
Copy link